Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 27 czerwca 2025r. o godz.900.
Przedszkolaki z Belna w ramach zadania: Wycieczki w ramach preorientacji zawodowej, które realizowane jest w projekcie pod nazwą „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!” odwiedziły „Skałka Bistro & Pizza” gdzie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. Tematem przewodnim spotkania była czekolada – jej historia, rodzaje oraz możliwości wykorzystania w kuchni. Celem warsztatów było rozwijanie zainteresowań kulinarnych wśród najmłodszych oraz kształtowanie świadomości smaków i zapachów w atmosferze zabawy i współpracy, a także poznanie zawodu chocolatiera.
Warsztaty rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem prowadzonym przez pana Bartłomieja, który opowiedział dzieciom, skąd pochodzi czekolada, jak powstaje oraz jakie ma odmiany.
W części praktycznej każde dziecko otrzymało fartuszek i czapeczkę, po czym przystąpiło do samodzielnego przygotowywania czekoladowych tabliczek. Uczestnicy mogli wybierać różne dodatki do czekolady, takie jak orzechy, wiórki kokosowe, suszone owoce czy kolorowe posypki. Na zakończenie dzieci otrzymały własnoręcznie przygotowaną tabliczkę czekolady.
Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w każdej części warsztatów, a uśmiechy na ich twarzach świadczyły o ogromnej satysfakcji i radości z udziału w tym słodkim wydarzeniu.
Produkcja czekolady to nie jedyna atrakcja zapewniona przez personel „Skałka Bistro & Pizza”, dzieciaki otrzymały również poczęstunek w formie pizzy a na deser lody.
Serdeczne podziękowania składamy właścicielowi „Skałka Bistro & Pizza” za ciepłe przyjęcie oraz profesjonalne przygotowanie warsztatów, a także przedszkolnym opiekunom za pomoc w organizacji i opiekę nad dziećmi.
Projekt pn.: „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia, Działanie 08.01 Wsparcie edukacji przedszkolnej
#FunduszeEuropejskie
Rolą Samorządu Uczniowskiego jest wspieranie pasji i zainteresowań uczniów. Jako, że wśród uczniów klasy 8 zebrała się grupka zafascynowana grami, zebrali oni swoich rówieśników i stworzyli turniej, aby wyłonić najlepszego gracza. Co wiecej, pozyskali oni sponsorów na nagrody i medale, dzięku czemu pokazali, że nie tylko gry im w głowie, ale także chętnie rozwijają inne umiejętności społeczne. Grupa fascynatów przede wszystkim dobrze się razem bawiła integrując środowisko uczniowskie.
Uczennice klasy 8, Maja Błaszczyk i Kornelia Stępień poprowadziły zajęcia dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z klasy I na temat Resuscytacji Krążeniowo - Oddechowej.
W naszej szkole, w dniach 2-6 czerwca, odbywał się tydzień czytania dzieciom. Akcja ma na celu promowanie wspólnego czytania, które buduje więzi, zachęca do rozmów i bliskości międzypokoleniowej. Czytając dzieciom mądre książki, możemy przekazać im wartości moralne, które pomogą zbudować dobre relacje.
Tydzień Czytania Dzieciom, zorganizowany w naszej szkole, zjednoczył przy wspólnej lekturze miłośników książek. Przedszkolakom z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego czytały panie opiekunki, pani bibliotekarka, a klasom 1-3 uczniowie 8 klasy.
Dzień Rodziny w naszej szkole to połączenie wszyskiego co najlepsze z Dnia Mamy, Dnia Taty oraz Dnia Dziecka. Nasze najmłodsze pociechy przedstawiły wspaniały spektakl dla swoich rodziców, dziękując im za milość, którą otrzymują każdego dnia. Następnie, SU oraz Rada Rodziców zaprosiła tatów na konkurs smaków, w którym ojcowie z zamkniętymi oczami musieli zgadnąć co przed chwilą zjedli, poznając ciekawostki na temat zdrowego żywienia. Dalej, we współpracy z grupą Serca Belna, każda klasa zaśpiewała wybrane przez siebie karakoke, oczywiscie z akompaniamentem publiczności.
Po występach w szkole przenieśliśmy sie na zewnątrz, gdzie rodzice przygotowali masę przepysznych niespodzianek: było stoisko ze zdrową żywnością, przy którym dzieci przygotowywały przeróżne miksy smaków, grill z kiełbaskami, stoisko z tatuażami, koce piknikowe, zabawy dla dzieci młodszych i starszych. Nauczyciele przygotowali konkurencje sportowe na boisku szkolnym, przy czym uczniowie nie mogli się doczekać turnieju w pilke nożną. Dzień Rodziny minął bardzo przyjemnie i długo pozostanie w naszej pamięci.
Realizacja zadania pod nazwą "Jedz zdrowo, pij zdrowo, żyj zdrowo" została sfinansowana ze środków budżetu Gminy Bieliny w ramach środków z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Bieliny.
W dniu 29.05.2025 r. uczniowie klas: V, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy pod opieką Doroty Skrzyniarz, Karoliny Armaty, Sebastiana Satro i Katarzyny Piotrowskiej. Głównym celem wycieczki było edukacyjna wizyta w Centrum Nauki Kopernik oraz trasa kibica Stadionu Narodowego.
Na stadionie uczniowie odwiedzili wszystkie obiekty, z których korzystają piłkarze tj. boisko, trybuny, sale do udzielania wywiadów po zakończonych meczach, sale do masażu
i regeneracji. Uczestnicy zapoznali się również z historią stadionu oraz organizowanych tutaj wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Drugim punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek edukacyjny, którego misją jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie mogli poznać prawa oraz tajniki wiedzy poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach oraz własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń w różnych strefach tematycznych.
Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, a uczniowie pełni wrażeń są zadowoleni
z wyjazdu.
Klasa IV oraz V postawiły sobie poprzeczę bardzo wysoko i w piątkowy poranek wyruszyły na pieszy rajd pomiedzy Świętą Katarzyną a Hutą Szklaną. Ponad 20 km marszu przepięknym szlakiem wśród drzew. Pomimo zmęczenia i otarć grupa 30 uczniów dotarła szczęśliwie na obiad w Karczmie - Izbie Dobrego Smaku. Zaraz po posiłku wyruszyliśmy do schroniska młodzieżowegow w Hucie Starej, aby odpocząć. Podekscytowani uczniowie zajęli pokoje na poddaszu i zaczęli przygotowania do wieczornego ogniska. Nie obyło się oczywiście bez gry w piłkę nożną i atrakcji na placu zabaw. Wieczorem, uczniowie skożystali z seansu filmowego i grzecznie poszli spać przed północą ;)
Nazajutrz, wszyscy pomagali przy robieniu śniadania i sprzątaniu po sobie, jako że ruszaliśmy odwiedzic wystawę w Harmonii w Hucie Szklanej. Wrażenia zakończyły się równo w południe, kiedy to po uczniów przyjechali rodzice. Już teraz słychać rozmowy na przerwach o kolejnej wyprawie dwudniowej. Już nie możemy się doczekać.
Nasza uczennica Aleksandra Zdeb została doceniona przez Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosę twórców legendarnego warszawskiego teatru Buffo. Świetnie zaprezentowała się podczas półfinału konkursu „Mikrofon dla Ciebie”
I weźmie udział w przesłuchaniach castingowych do spektakli „Metro” i „ Romeo i Julia”.
Trzymamy kciuki!
Przedszkolaki z Belna odwiedziły piekarnię „Bielinianka” w Bielinach. Wyjazd został zorganizowany w związku z realizacją zadnia: Wycieczki w ramach preorientacji zawodowej. Celem zadania jest zapoznanie przedszkolaków z lokalnym rynkiem pracy i poznanie zawodów.
Po przyjeździe na miejsce zostały powitane przez właściciela piekarni pana Jana Gulińskiego. Mogły obserwować proces produkcji pieczywa od surowych składników po gotowy chleb czy bułki. Poznały etapy produkcji, od mieszania ciasta po wypiek w piecu, oraz urządzenia wspomagające pracę piekarzy, takie jak duże misy, krajalnice czy wózki na gotowe wypieki. Przedszkolaki nie tylko mogły obserwować, ale także popróbować wypieków. Tego rodzaju wycieczki są doskonałą okazją do nauki przez doświadczenie, rozwijania zainteresowań zawodowych oraz kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.
Piekarnia „Bielinianka” to piekarnia oferująca swoim klientom szeroki wybór ciast i pieczywa. To firma z wieloletnim doświadczeniem oferująca pieczywo wypiekane na bazie tradycyjnej receptury, bez polepszaczy i konserwantów. Firma od lat piecze wyroby piekarnicze oraz cukiernicze. Piekarnia piecze swoje pieczywo na bazie tradycyjnych składników.
Projekt pn.: „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia, Działanie 08.01 Wsparcie edukacji przedszkolnej
#FunduszeEuropejskie
W środę 21 maja 2025 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić Sąd Okręgowy w Kielcach w ramach realizowanych przez sąd zajęć z Edukacji Prawnej. Ma ona na celu zwiększenie świadomości prawnej wśród młodych ludzi, przybliżenie zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a tym samym zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu.
Po wejściu do budynku naszą młodzież powitała pani inspektor Sylwia Stępień. W ramach wizyty młodzież miała możliwość zwiedzania budynku Sądu - wizyty w Biurze Obsługi Interesantów, w Archiwum, w przyjaznym pokoju przesłuchań tzw. „niebieskim pokoju” oraz w sali rozpraw. W takcie spotkania pani Sylwia przybliżyły strukturę, organizację i zasady funkcjonowania sądu. Młodzież mogła dowiedzieć się, że zawód archiwisty określany jest jako zawód przyszłości, ponieważ gromadzimy i przechowujemy coraz więcej danych. Uczniowie poznali także działalność zawodów prawniczych, rolę i znaczenie udziału w procesie poszczególnych uczestników postępowania sądowego.
Młodzież naszej szkoły miała okazję spotkać się z sędzią Sądu Okręgowego Kamilem Czyżewskim, który opowiedział o swojej pracy, o ścieżce kariery, cierpliwie odpowiadał na pytania naszych uczniów. A pytań było sporo. Na pewno stał się inspiracją dla tych, którzy myślą o karierze w zawodach prawniczych.
Bardzo dziękujemy za możliwość odwiedzenia Sądu Okręgowego w Kielcach i mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda nam się taki wyjazd powtórzyć. Jest to bowiem świetna lekcja wiedzy o społeczeństwie, doradztwa zawodowego, zajęć o charakterze profilaktycznym i zajęć rozwijających kompetencje społeczne, tak ważne w dzisiejszym świecie.
Z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego -pierwszego króla Polski, 10 kwietnia, w naszej szkole odbył się apel poświęcony przypadającej w 2025 roku tysięcznej rocznicy tego wydarzenia. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy ósmej pod opieką pani Joanny Kwiatek.
30 kwietnia uczniowie klasy 8 i 7 pod opieką p. Joanny Kwiatek przedstawili program słowno -muzyczny upamiętniający uchwalenie konstytucji majowej z 1791 roku.
Celem akademii było uwrażliwienie uczniów na losy własnego kraju, zapoznanie z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia dumy z dokonań przodków.
W tym roku obchodzimy 55 Światowy Dzień Ziemi, tym razem pod hasłem: "Nasza Moc Nasza Planeta".
Zwracamy uwagę na to, że nasze codzienne życie ma ogromny wpływ na kondycję naszej planety. W związku z tym nasi uczniowie wzięli udział w szkolnej akcji sprzątania świata i przy okazji podzielili się spostrzeżeniami i wnioskami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii czy produkcji odpadów w gospodarstwach domowych i ich segregacji.
Pamiętajmy, że nasza Ziemia musi posłużyć jeszcze wielu pokoleniom!
W ramach lekcji z doradztwa zawodowego uczniowie z naszej szkoły z klasy VII i VIII wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Hucie Nowej odwiedzili CKZ w Kielcach. Mogli zobaczyć pracownie zawodowe, porozmawiać z uczniami szkół średnich i zawodowych. Przedstawiciele tych szkół informowali uczniów o możliwości podjęcia nauki w wybranych szkołach, o zawodach jakie można zdobyć po ich ukończeniu.