We wrześniu 2024 roku w Punkcie Przedszkolnym w Belnie została przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca do projektu pn.: „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!”. Do projektu zrekrutowano 13 uczestników – dzieci objęte opieką przedszkolną.
W październiku w Punkcie Przedszkolnym ponownie ruszyły zajęcia w ramach wyżej wymienionego projektu. Dzieciaki uczestniczą w zajęciach z języka angielskiego, które prowadzi pani Agata Czajkowska. Poprzez zabawę i działanie przedszkolaki uczą się słówek, reakcji na polecenia, piosenek i rymowanek. Na zajęciach regionalno – ekologicznych prowadzonych przez panią Lidię Kałużę, dzieci poznają dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego regionu, poznają otoczenie przyrodnicze i dostrzegają potrzebę ochrony przyrody. Podczas spotkań z panią Katarzyną Dziarmagą na lekcjach z preorientacji zawodowej poznają zawody oraz lokalny rynek pracy, a na zajęciach społeczno-wychowawczych z panią Marzeną Gawęcką dzieci uczą się jak radzić sobie w grupie rówieśniczej, ćwiczą skuteczną komunikację oraz kształtują postawy empatii i tolerancji. Wszystkie zajęcia to nie tylko poznawanie nowych umiejętności i poszerzanie wiedzy, ale także doskonała zabawa!
„Matematyka jest miarą wszystkiego”
Arystoteles
15 listopada uczniowie klas 4-8 obchodzili w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem tej akcji edukacyjnej jest tworzenie aktywnej postawy w nauce matematyki oraz propagowanie uczenia się poprzez zabawę. W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek i łamigłówek. Odbyły się także egzaminy pisemne ze znajomości tabliczki mnożenia, w rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy 7. Wszyscy uczestnicy uzyskali świetne wyniki i zostali uhonorowani certyfikatem oraz odznaką Eksperta Tabliczki Mnożenia.
12 listopada uczniowie klas I-III wybrali się do Exbudu w Kielcach na przedstawienie teatralne pt. ,,Dzieci z Bullerbyn”. Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia był okazją do poznania opowieści o mieszkańcach sympatycznej osady Bullerbyn, którą zna niemal każdy. Książka Astrid Lindgren to jedna z najbardziej fascynujących opowieści z dzieciństwa wielu pokoleń. Uczniom podobało się widowisko i z ogromnym zainteresowaniem śledzili przygody Lisy, Anny, Ollego, Lasse i Bossego. Aktorzy pokazali, że w życiu bardzo ważna jest przyjaźń. Następnie dzieciaki miło spędziły czas w Bawialni AQQ , gdzie czekało na nich wiele atrakcji, które pozwoliły radośnie spędzić ten dzień. Miłą i wesołą zabawę gwarantowały ciekawe zabawki i urządzenia: auta jeździki, zjeżdżalnie, trampoliny, basen z piłkami, ścianka wspinaczkowa, domek zabaw. Wyjazd był udany, dzieci bawiły się świetnie.
„Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest. Uskrzydlona bielą orla, bije rytmem naszych serc. Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map, Bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska, Polska ma."
(Janusz Szczepkowski, Niepodległa, niepokorna)
W związku z obchodami 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Belnie odbyła się uroczysta akademia. Była ona wyrazem wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą. Za pomocą wierszyi śpiewu złożyliśmy hołd naszym przodkom, którzy oddali za Polskę to, co najcenniejsze - swoje życie.
Uroczystą akademię przygotowały Panie: Joanna Kwiatek i Pelagia Wiącek.
Nasza szkoła przyłączyła się również do akcji pn. „Szkoła do hymnu”. Grono pedagogiczne, pracownicy oraz wszyscy uczniowie wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Iście patriotycznie będzie w gminie Bieliny w niedzielę 10 listopada. Nasza społeczność będzie świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W ramach jubileuszowej, 20. edycji Dnia Kultury i Tradycji Gminy Bieliny podsumujemy tegoroczny dorobek artystyczny lokalnych kół gospodyń wiejskich, zespołów, kapel i organizacji, które pielęgnują rodzime tradycje i kultywują świętokrzyskie dziedzictwo kulturowe.
Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomnikach zamordowanych w Kakoninie i Hucie Szklanej.
O godzinie 12.00 w bielińskim kościele parafialnym wspólnie odśpiewamy hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Odbędzie się liturgia mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Bielin zamordowanych podczas II wojny światowej.
Następnie uczestnicy uroczystości w biało-czerwonym korowodzie, niosąc flagę narodową przejdą do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach. W tamtejszej hali sportowej odbędzie się dalsza część świętowania.
O godzinie 13.50 zaplanowano wręczenie stypendiów im. prof. Karola Teligi dla najzdolniejszej młodzieży szkolnej.
W pierwszym bloku artystycznym w występie patriotycznym zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Wystąpią także: Zespół Piosenki Metro Bieliny, Zuza Bera, Orkiestra Dęta z Bielin oraz „Małe Bielinianki”.
Po uroczystym rozpoczęciu wydarzenia przewidzianym na godzinę 15.00 oraz wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości wystąpią: Koło Małych Gosposi z Huty Podłysicy, Zespół Pieśni i Tańca Jodełki, „Kapela „Podlesie”, Patrycja Jędrzejowska, Wiktoria Gawron oraz zespoły śpiewacze: „Makoszanki”, „Echo Łysicy” i „Śwarne Kakonianki”.
Na zakończenie do wspólnego śpiewogrania zaprosi Chór Towarzystwa Przyjaciół Bieliny „Sabbaton”.
Wydarzeniu towarzyszyć będą: degustacja potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich - smakołyki kuchni świętokrzyskiej, wystawy oraz prezentacje wytwórstwa ludowego.
Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 106-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Serdecznie zapraszamy.
Wzorem lat ubiegłych od poniedziałku 4 listopada 2024r.
rusza dowóz uczniów z Napękowa do szkoły.
Autobus rano będzie w Napękowie o 730, po lekcjach odjazd spod szkoły o 1420.
Dnia 30 października w Szkole Podstawowej w Belnie odbyło się uroczyste Ślubowanie Klasy Pierwszej pod przewodnictwem wychowawczyni Moniki Dobosz. Był to niezwykle radosny dzień dla całej szkoły ale przede wszystkim dla uczniów klasy 1, którzy zostali włączeni do braci uczniowskiej. Uroczystość rozpoczęła się wspaniałym występem dzieci poprzedzającym akt ślubowania i pasowania. Z uśmiechami na ustach przyjmowały gratulacje i prezenty. Po części oficjalnej dzieci z zaproszonymi gośćmi przeszły do swojej klasy, gdzie mogły w swoim gronie kontynuować świętowanie poprzez wspólne gry, zabawy i tańce. Jesteśmy dumni z najmłodszej braci uczniowskiej i życzymy samych sukcesów na dalszym etapie edukacji.
Samorząd Uczniowski w naszej szkole działa bardzo prężnie. Tym razem na warsztat poszedł projekt, jakim jest dyskoteka w temacie Halloween. Uczniowie przygotowali fantazyjne stroje, muzykę w klimatach grozy oraz poczęstunek dla zmęczonych tańcem i zabawami kolegów i koleżanek. Sala udekorowana była przednie - nie zabrakło nawet dyń. Dyskoteka podzielona była na dwie rundy: w pierwszej wzięli udział młodsi uczniowie, w drugiej czwartaki i starsi. Świetna organizacja imprezy pozwoliła zakończyć wydarzenie z uśmiechami na twarzy i rumieńcami na policzkach.
Na zorganizowanym przez Gminę Bieliny pikniku profilaktycznym zjawili się uczniowie klas siódmych i ósmych ze wszystkich sołectw gminy. Poznawali oni szczegóły dotyczące radzenia sobie z hejtem w szkołach, a także skutki prawne i psychologiczne zaniechań związanych z hejtem.
Po części oficjalnej, nasi uczniowie mieli możliwość stanięcia w szranki z innymi szkołami w zawodach międzyszkolnych w przeróżnych konkurencjach integracyjnych. Pod koniec, uczniowie dostali watę cukrową, aby osłodzić sobie wspólną integrację.
24 października 2024r. w naszej szkole odbył się DZIEŃ DYNI. W tym dniu uczniowie klas I - III, przedszkolaki i zeróweczka przyszli ubrani na pomarańczowo. Dzieci poznały to urodziwe i zdrowe warzywo, jakim jest dynia. Uważnie obejrzały film edukacyjny, po którym musiały odpowiedzieć na kilka pytań: Skąd pochodzi dynia?, Czy dynia to warzywo czy owoc? itp. Następnie wszystkie dzieciaki wykonały piękne prace plastyczne, oczywiścir bohaterką była Dynia. Na koniec odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka. Dzień był pełen wrażeń, radości i uśmiechu.
15 pażdziernika 2024 roku w Szkole Podstawowej w Belnie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, święta, które stanowi okazję do wyrażenia wdzięczności nauczycielom oraz pracownikom oświaty za ich trud i zaangażowanie w proces kształcenia młodych ludzi. Wydarzenie zgromadziło nie tylko społeczność szkolną, ale także rodziców.
Uroczystość rozpoczął pan Grzegorz Papis - dyrektor Szkoły Podstawowej w Belnie. Zwrócił uwagę na znaczenie codziennej pracy nauczycieli. W swoim wystąpieniu złożył serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty.
Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości pan dyrektor nagrodził zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie.
Samorząd Uczniowski rozpoczyna zaplanowane akcje od Dnia Piżamy i Klapków. Chętni uczniowie bawili się wspólnie przychodząc do szkoły w piżamie i bamboszach. Jak się okazało, wybór strojów był fantazyjny; na szczęście uczniowie nie pozasypiali na lekcjach.
Już nie możemy doczekać się kolejnych akcji SU.
Nasi uczniowie z klas 4-8 odwiedzili nowopowstały park rozrywki SkyFly 2.0 w Kielcach. Coroczne wyprawy na trampolinowy relaks postanowiliśmy sprawdzić w nowym miejscu. Oczywiście, nie zawiedliśmy się! Każdy znalazł coś dla siebie: były trampoliny w każdym wydaniu, pięciopoziomowa bawialnia z mnóstwem zakamarków do odkrycia, ścianka wspinaczkowa oraz podwieszany park linowy. Każdy wybrał swoje ulubione atrakcje podczas dwugodzinnego wyjazdu. Już teraz wiemy, że jeszcze tam wrócimy - zabawa była przednia.
Diagnoza potrzeb mieszkańców sołectwa Belno, przeprowadzona w ramach projektu „Bielińska młodzież z Powerem do działania”, miała na celu zidentyfikowanie obszarów wymagających wsparcia i poprawy w lokalnej społeczności.
Na podstawie rozmów z różnymi grupami społecznymi oraz z dyrektorem szkoły, nauczycielami, rodzicami i samymi uczniami – wyłoniła się kluczowa potrzeba stworzenia przestrzeni sprzyjającej relaksowi i integracji.
Wyniki diagnozy wskazały, że dzieci i młodzież w Szkole Podstawowej w Belnie odczuwają brak miejsca, gdzie mogliby odpocząć i zregenerować siły w przerwach między zajęciami. Nauczyciele i rodzice dostrzegli, że stworzenie takiej strefy wpłynęłoby pozytywnie na rozwój emocjonalny uczniów, sprzyjało budowaniu więzi, redukowaniu stresu i poprawie koncentracji podczas zajęć. Dyrektor szkoły, również popierający ten pomysł, podkreślił, że strefa relaksu mogłaby stać się miejscem nie tylko wypoczynku, ale także integracji, co dodatkowo wzmocniłoby poczucie wspólnoty wśród uczniów.
W efekcie zdiagnozowane potrzeby skłoniły młodzież zaangażowaną w projekt do inicjatywy stworzenia strefy relaksu w szkole, która będzie sprzyjać zarówno odpoczynkowi, jak i lepszym relacjom między uczniami.
Program „Równać Szanse” jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus
Jeden dzień wystarczył naszym uczniom, aby wspaniałomyślnie wziąć udział w akcji pomocy powodzianom. W tak krótkim czasie zebrali najważniejsze dary rzeczowe, aby wesprzeć poszkodowanych w wodnej katastrofie. Jesteśmy dumni z naszych pociech i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.
Zbiórka będzie się odbywać 18 wrzesnia 2024r. w Szkole Podstawowej w Belnie od godz. 800 - do godz. 1300.
Przynosimy tylko następujące artykuły:
Zapraszamy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Belnie na zajęcia piłki nożnej oraz capoeira w każdy weekend. Animatorem zajęć jest Piotr Stączek, natomiast zajęcia inansowane są z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki "Aktywna Szkoła" - "Aktywny weekend".
Plan zajęć:
Sobota --> 9:00-13:00
Niedziela --> 9:00-12:00
Rozpoczynamy rekrutację uzupełniającą do projektu skierowanego do dzieci objętych opieką
w Punkcie Przedszkolnym w Belnie!
Rusza rekrutacja uzupełniająca uczestników/uczestniczek projektu pn. „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!”
Zachęcamy rodziców dzieci z Punktu Przedszkolnego w Belnie do złożenia kompletu dokumentów i skorzystania z form wsparcia oferowanych w ramach projektu. Termin naboru dokumentów: 04 – 10 września 2024 roku.
Będą to dodatkowe form zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zakresie umiejętności podstawowych i przekrojowych, przeciwdziałania dyskryminacji oraz rozwoju preorientacji zawodowych: „Zabawy z językiem obcym” (oswajanie się z językiem obcym); „Wiem, kim będę” (zajęcia z preorientacji zawodowej), „Wiem, skąd jestem” (zajęcia regionalno-ekologiczne mające na celu rozwijanie wśród dzieci tożsamości regionalnej przez poznawanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu), Zajęcia społeczno - wychowawcze (zajęcia dodatkowe wyrównujące szanse edukacyjne).
Zaplanowano szereg ciekawych spotkań i wyjazdów.
Osoby chcące skorzystać ze wsparcia tudzież ich rodzice i opiekunowie są zobowiązani do wypełnienia kompletu dokumentów rekrutacyjnych i przedłożenia ich w biurze projektu lub u wychowawcy w nieprzekraczalnym terminie do 10 września 2024 roku.
Dokumenty rekrutacyjne i regulamin rekrutacji do pobrania na stronie szkoły: https://spbelno.edupage.org/ w zakładce Projekt pn. „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!”
Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze projektu oraz u wychowawców i nauczycieli.
Zachęcamy do udziału!
Projekt realizowany od 01.01.2024 do 31.07.2025.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia Działanie 08.01 Wsparcie edukacji przedszkolnej.
#FunduszeEuropejskie