Uczniowie Szkoły Podstawowej w Belnie już 25 raz wzięli udział w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tym roku dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Dzięki otwartym i szczerym sercom mieszkańców Belna i Napękowa oraz uczniów i pracowników szkoły udało się zebrać kwotę 2013,53 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w te wspaniałą akcję. Mamy nadzieję, że będziemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Kwestowali uczniowie z klas: VII,VI, i V.
Uczniowie kl. VII
Oliwia Banasik
Natalia Armata
Klaudia Ozga
Aleksandra Pierścińska
Natalia Krzysiek
Milena Kołbuc
Amelia Czajkowska
Weronika Kopeć
Jakub Dobosz
Uczniowie kl.VI
Julia Klimek
Zuzanna Czajkowska
Wiktoria Durlej
Urszula Korycińska
Magdalena Durlej
Uczniowie klasy V
Gabriela Sikora
Zuzanna Michalska
Katarzyna Serwicka
Zuzanna Frąk
Z radosnym pozdrowieniem Aleksandra Bator
W grudniu siódmoklasiści przeprowadzili świąteczną lekcję języka niemieckiego dla kolegów i koleżanek z szóstej klasy. Przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą zwyczajów bożonarodzeniowych Niemców, częstowali słodkościami a Weronika Kopeć zaśpiewała po niemiecku kolędę „Cicha noc”. Szóstoklasiści rozwiązywali quiz i na koniec lekcji wzięli udział w konkursie zdobienia papierowych bombek z życzeniami w języku niemieckim.
Aneta Banakiewicz
Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły z klas I-III chętnie wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bielinach pn. "Symbole Świąt Bożego Narodzenia". Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znaleźli się:
Zuzanna Łata (klasa II) - I miejsce
Mariola Kurczyńska (klasa III) - wyróżnienie
Gdy na niebie wigilijnym
pierwsza gwiazdka zaświeci,
gdy w spokoju do stołu zasiądziecie,
niech z kolędą przypłyną do Was
te życzenia zdrowia, radości
oraz wszelkiej pomyślności.
Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością.
W dniu 2o grudnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Belnie wprowadzili w cudowną atmosferę świąt Bożego Narodzenia lokalną społeczność, rodziców, dziadków i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się byli dyrektorzy szkoły oraz emerytowani nauczyciele. Obejrzeli Jasełka przygotowane przez uczniów klasy VI pod opieką p. Karoliny Armaty. Występ wprowadził wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Młodzi artyści okazali się świetnymi aktorami, wspaniale prezentowali się w strojach przygotowanych specjalnie na ten dzień. O tym, że Jasełka naprawdę się podobały świadczyły gorące i huczne brawa, którymi widzowie nagrodzili młodych wykonawców. Na zakończenie dyrektor szkoły p. Grzegorz Papis oraz przedstawiciele Rady Rodziców złożyli serdeczne życzenia.
15 grudnia 2017 uczniowie klas 0-III pod opieką p. Jolanty Kalety, p. Marzeny Gawęckiej, p. Lidii Kałuży, p. Bożeny Dziarmagi uczestniczyli w wyjeździe do Kielc. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Czarodziejski ołówek”, w wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru IN-ART. Dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody wesołego chłopca – Michasia, który zabrał widzów w podróż po swoim zaczarowanym świecie. To była pouczająca bajka. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że w życiu pomaga wiara w siebie, a kierując się dobrym sercem można przezwyciężyć nawet największe przeszkody. Nowatorska forma spektaklu, barwna scenografia i kostiumy, które oddziaływały na wyobraźnię młodych odbiorców sztuki, spowodowały, że widzowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli spektakl. Przedstawienie dostarczyło dzieciom sporą dawkę śmiechu, ale i odrobinę dreszczyku emocji. Wspaniały występ, dzieci nagrodziły brawami. Pełni wrażeń zwiedzili później „Muzeum Zabawek i Zabawy”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć lalki z całego świata, domki dla lalek, misie, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, makietę z kolejką elektryczną oraz wiele innych zabawek . Zafascynowani słuchali ciekawych historii o zabawkach, którymi bawiły się ich babcie i prababcie. Dzieci uczestniczyły także w lekcji muzealnej „W co bym się bawił, gdybym urodził się 40 lat temu ”, podczas której samodzielnie wykonały kostkę do gry liczbowej. Wycieczka do Muzeum dostarczyła dzieciom dużo wiadomości i niezapomnianych wrażeń.
11 grudnia 2017 r. uczniowie klasy I wraz z wychowawcą Marzeną Gawęcką brali udział w spotkaniu organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, Wójta Gminy Bieliny oraz funkcjonariuszy policji. Odbyło się ono w Szkole Podstawowej w Bielinach i dotyczyło projektu "Bezpieczne pierwszaki". Po wysłuchaniu pogadanek na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci dostały odblaskowe kamizelki i słodki upominek.
Zebranie z rodzicami odbędzie się 14 grudnia 2017 r. o godz. 15.00
6 grudnia 2017 r. do naszej szkoły przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie przedszkolaki, dzieci z klasy „0” i uczniowie klas I-III. Powitały Go wierszami i piosenkami, a Święty - wyraźnie wzruszony - w zamian obdarował je prezentami. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. W tym wyjątkowym dniu „mikołajowe" czapki przyozdabiały głowy całej społeczności szkolnej. Na pożegnanie uczniowie zaprosili Mikołaja do wspólnego zdjęcia.
Natomiast uczniowie klas IV-VII pod opieką wychowawców wybrali się na spektakl teatralny do Hotelu Kongresowego w Kielcach na sztukę pt. "Hobbit. W mikołajkowych nastrojach udali się później na poczęstunek.
Dzień był wyjątkowy, z niecierpliwością wszyscy czekają na kolejne Mikołąjki.
Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. 30 listopada był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których uczniowie mogli poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce, którą zapewnili członkowie Samorządu Uczniowskiego. Impreza była udana, wszyscy wrócili do domu w doskonałych humorach.
14 listopada uczniowie klasy I wraz z wychowawcą Marzeną Gawęcką wzięli udział w akcji "Pierwszaki 2017/18", która odbyła się w galerii Korona w Kielcach.
Na początku spotkania dzieciaki serdecznie przywitał profesor Bomba, który z humorem wyrywał jeżowi Edkowi ogromnego cukierka,czyli drugie śniadanie zwierzaka. Humorystyczna scenka wprawiła Pierwszaków w doskonały nastrój, potem w rolę aktorów wcielili się pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,odgrywając przezabawny spektakl o Trzmielu Okruszku i Pszczółce Kruszynce, którzy notorycznie napotykali w swoim mieście Krusikowie różnorakie problemy. Ostatecznie dzieciaki dowiedziały się, jak postępować, żeby w kłopoty się nie wpakować. Na akcji „Pierwszaki” tradycyjnie nie mogło zabraknąć świętokrzyskich strażaków. Dzieciaki dowiedziały się od nich między innymi, że nie wolno się bawić ogniem oraz ślizgać po zamarzniętych stawach. Nie zawiedli także policjanci, którzy pojawili się w silnej obsadzie. Oczy dzieci były skierowane przede wszystkim na panią Asię i Gosię, które przekazywały dzieciom najważniejsze zasady ruchu drogowego. Pierwszaki uczyły się, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz w jaki sposób kierować ruchem w razie awarii sygnalizacji świetlnej. Jednym ze stałych punktów zabawy był wielki sprawdzian, który zakończył spotkanie. Podczas tej klasówki dzieci musiały odpowiedzieć na pytania zadawane przez naszych ekspertów. Pierwszaki bezbłędnie sobie z nimi poradziły. Po prelekcji obejrzały krótką bajkę w Multikinie. Po zakończeniu spotkania dzieci udały się na scenę, gdzie wykonano im zdjęcia klasowe, które ukażą się w specjalnym dodatku do "Echa Dnia" w dniu 7 grudnia.
Marzena Gawęcka
Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2017 r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu wzięli udział uczniowie klasy VII oraz klasy VI, na którym przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, na której ze wzruszeniem słuchali wierszy oraz patriotycznych pieśni.
Po występie dyrektor szkoły p. Grzegorz Papis pogratulował szkolnym artystom wspaniałego występu oraz podziękował p. Joannie Kwiatek za przygotowanie uroczystości.
6 listopada 2017 r. odbyła się prelekcja przygotowana przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Kielcach na temat bezpieczeństwa uczniów w szkole i poza szkołą. Istotnym elementem spotkania były przepisy ruchu drogowego i zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Omówiona była także kwestia bezpiecznego korzystania z internetu. Bardzo ważnym elementem pogadanki był temat agresji rówieśniczej w szkole, na ulicy , ale też przypomnienie założeń kampanii ,, Nie reagujesz – akceptujesz”. Prelekcja była też doskonałą okazją, aby przypomnieć uczniom, że są osoby i instytucje mogące zawsze udzielić im pomocy.
20 października był szczególnym dniem dla uczniów pierwszej klasy. Wtedy uroczyście dołączyli do społeczności szkolnej i stali się prawdziwymi uczniami. Pod kierunkiem wychowawczyni Marzeny Gawęckiej przygotowali wspaniały występ pełen piosenek, wierszyków i wzruszających słów. Przyrzekli również solidną naukę oraz sumienne wykonywanie obowiązków w czasie swojej edukacji szkolnej. Oficjalnie zostali pasowani na ucznia ogromnym ołówkiem przez dyrektora szkoły p. Grzegorza Papisa . Dumni rodzice nie kryli wzruszenia. Po występie pierwszoklasiści otrzymali gromkie brawa i mnóstwo prezentów. Upominki przygotowali rodzice, uczniowie klasy II, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz dyrektor szkoły. Na pamiątkę ślubowania wychowawczyni wręczyła każdemu pierwszakowi pamiątkowy dyplom.
Pierwszoklasistom życzymy jak najlepszych wyników w nauce, uśmiechu i radości.
10 października uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy. Nadzór nad uczniami sprawowali wychowawcy: Joanna Kwiatek, Aleksandra Bator, Sebastian Satro oraz Dorota Skrzyniarz.
Pierwszym punktem wycieczki było lotnisko Okęcie, gdzie na tarasie widokowym uczniowie mogli obserwować startujące i lądujące samoloty. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w siedzibie Telewizji Polskiej. Najpierw wszyscy zapoznali się z pracą dziennikarzy TVP Sport, później obejrzeli studio programu "Dzień dobry Polsko". Ogromną atrakcją była obecność na planie nagrania programu "Jaka to melodia". Niespodzianką była także możliwość wejścia do studia programu "Pytanie na śniadanie". Na koniec zwiedzania gmachu Telewizji Polskiej można było podziwiać eksponaty w muzeum telewizyjnym, w którym zapisana jest cała historia telewizji. Wyczekiwanym miejscem wycieczki był Stadion Narodowy. Uczniowie, w szczególności chłopcy mieli dużą frajdę, będąc na trybunach czy w szatni zawodników. Zwiedzili również salę konferencyjną oraz salę dla dziennikarzy.
W stolicy można podziwiać wiele zabytków, uczestnicy wycieczki zwiedzili jeden z nich - Łazienki Królewskie. Pałac jest pięknym obiektem, pełnym kosztownych eksponatów. Dookoła roztacza się malowniczy park, gdzie uczniowie wybrali się na spacer. Mieli okazję zobaczyć min. pomnik Chopina.
Program wyjazdu był dość napięty, a uczniom kondycja dopisała. Zmęczeni, ale w dobrych nastrojach wrócili do domu.
Szkoła Podstawowa w Belnie bierze udział w projekcie profilaktycznym pod nazwą „Razem Bezpieczniej” z zakresu bezpieczeństwa i przemocy rówieśniczej. W związku z tym, naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz pedagog szkolny.
Dzielnicowy Belna, sierżant sztabowy Dariusz Mazurczak, opowiadał o sprawach związanych z bezpieczeństwem w szkole, na ulicy, przemocy internetowej oraz odpowiadał na pytania spragnionych wiedzy uczniów klas od IV do VIII.
Drużyna strażacka z OSP w Lechowie pod przewodnictwem Sławomira Bębna pokazywała sprzęt używany przez strażaków do ratowania życia, z uwzględnieniem nowego nabytku – defibrylatora, urządzenia przeznaczonego do przywracania akcji serca. Uczniowie zobaczyli także nowy samochód strażacki z pełnym wyposażeniem, którego działanie sprawdzali własnoręcznie.
Pedagog szkolny Arkadiusz Białek rozmawiał z dziećmi o uzależnieniu od Internetu, komputera, telewizji, telefonów i ich zgubnym wpływie na młodego człowieka.
Mamy nadzieję, że profilaktyka bezpieczeństwa przyczyni się do jego poprawy w społeczności szkolnej, jak również sprawi, ze nasi uczniowie poradzą sobie w sytuacjach niecodziennych.
Zakończeniem projektu profilaktycznego pod nazwą „Razem Bezpieczniej” z zakresu bezpieczeństwa i przemocy rówieśniczej był piknik integracyjny, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych w gminie Bieliny. Szkołę Podstawową w Belnie reprezentowali uczniowie klasy VII. Przygotowali oni scenkę, którą przedstawili w konkursie piknikowym. Nasi uczniowie dostali wyróżnienie za swoje umiejętności artystyczne, dzięki czemu zdobyli dla szkoły nowy pendrive.
Dodatkowa atrakcją pikniku był występ aktorów teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na temat uzależnień od narkotyków, który zrobił niemałe wrażenie na wszystkich widzach.
Piotr Stączek
29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Na ten dzień dziewczynki przygotowały w każdej klasie upominki z najlepszymi życzeniami. Zaś Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną imprezę z konkursami i dyskoteką. W konkurencjach konkursowych chłopcy musieli wykazać się ogólną wiedzą, pokazać umiejętności ....przyszywania guzików i robienia fantazyjnych fryzur koleżankom. Zadania przysporzyły wiele śmiechu i humoru. Miłą niespodzianką był słodki poczęstunek. Na koniec każdy mógł zaprezentować swój talent taneczny na dyskotece.
Uśmiechu na twarzy
a w sercu radości,
spełnienia marzeń
i szczęścia w miłości -
wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Chłopaka.
Informujemy, że zebranie z rodzicami odbędzie sie 27 września 2017 r. o godz. 15.00.
W ostatnich dniach wakacji liczna grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Marzeny Gawęckiej oraz p. Doroty Skrzyniarz uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym pn. "Eksperymentuj". Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół w Bielinach, na których można było odwiedzić mobilne stanowiska naukowe prezentowane przez pracowników warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Naukobus okazał się mobilnym laboratorium, rodzajem wystawy z kilkunastoma eksponatami. Podczas zajęć uczniowie w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogli poznawać tajniki różnych dziedzin nauki: matematyki, biologii, fizyki, chemii, informatyki. Dowiedzieli się m.in. jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Prawa Pitagorasa i spróbowali oszukać swoje zmysły. Samodzielne eksperymentowanie stanowiło doskonałą metodę zrozumienia praw nauki oraz okazję do świetnej zabawy i integracji.