Projekt pn. „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!”

Historia szkoły

Powołanie do życia szkoły w obecnym obwodzie szkolnym Belno-Napęków nastąpiło w pierwszych latach po zakończeniu I wojny światowej. Zajęcia lekcyjne odbywały się w prywatnych mieszkaniach chłopskich w Napękowie. Kierownikiem nowo powołanej szkoły był Ludwik Dziurski.

We wsi Belno pierwsze klasy szkoły podstawowej zostały zorganizowane w drugiej połowie lat dwudziestych w mieszkaniu Józefa Kobyłeckiego. Pod koniec lat dwudziestych doprowadził do połączenia oddziałów szkoły w Napękowie i w Belnie tworząc szkołę 4-o klasową, której siedziba znajdowała się w Belnie. Kierownikiem tej szkoły był Stanisław Chyb.

W 1932 roku Józef Kobyłecki wybudował budynek mieszkalny z przeznaczeniem na szkołę. W budynku tym znajdowały się dwie sale lekcyjne po 64 m2 każda i dwa komplety mieszkań dla nauczycieli. Do rozpoczęcia II wojny światowej w szkole w Belnie uczyło dwóch nauczycieli - kierownik szkoły Stanisław Chyb i jego małżonka.

W okresie II wojny światowej w szkole w Belnie uczyli p. Łakomcowie. Naukę w roku szkolnym 1945/46 rozpoczęło 159 uczniów.

klasa I - 79 uczniów

klasa II - 30

klasa III - 23

klasa IV - 20

klasa V - 7

Obowiązki kierownika szkoły pełnił Bolesław Ignatowicz.

Po wejściu w życie uchwały o przedłużeniu obowiązku szkolnego przed kierownikiem szkoły stanął problem wynajęcia dodatkowych izb lekcyjnych u prywatnych właścicieli. Czwartą izbę lekcyjną wynajęto w starym budynku Franciszka Durleja.

W trudnych warunkach lokalowych i przy braku podstawowych pomocy naukowych w roku szkolnym 1966/67 wychodzą pierwsi absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej.

W pierwszych dniach grudnia 1969 roku delegacja mieszkańców wsi Belna i Napękowa udała się do Wydziału Oświaty pow. kieleckiego na rozmowę w sprawie budowy szkoły. W wyniku przeprowadzonej rozmowy ustalono, że istnieje tylko możliwość budowy szkoły systemem gospodarczym do czego konieczne jest posiadanie działki budowlanej oraz środków materialnych w wysokości 40% ogólnej wartości budynku.

W dniu 14 grudnia 1969 roku odbyło się zebranie mieszkańców Belna i Napękowa, na który powołano Komitet Budowy Szkoły w następującym składzie:

1. Durlej Franciszek-przewodniczący

2. Langner Franciszek-zastępca

3.Piotrowski Stanisław-skarbnik

4. Nowakowski Stefan

5. Soczomski Franciszek

6. Skrzyniarz Tadeusz

7. Michalski Marian

8. Zdeb Jan

9. Bochnacki Ignacy

10. Frąk Stanisłąw

11. Czajkowski Stanisław

12. Witkowski Stefan

13. Klimek Stanisław

14. Zaleś Jan

Zebranie podjęło także uchwałę w sprawie gromadzenia następujących materiałów:

- każda rodzina przywiezie 2m3 kamienia budowlanego

- wpłaci 700 zł gotówką

Społeczny Komitet Budowy Szkoły przystąpił do pracy. Zaczęto zbierać pieniądze i zwozić kamień na zakupiony w dniu 02.02.1970r. od p. Pastuszki Jana i p. Gradki Józefa plac pod budowę szkoły.

W pierwszych miesiącach 1971 roku zadecydowano, że dla dzieci obwodu szkolnego Belno-Napęków potrzebna jest szkoła o siedmiu pomieszczeniach do nauki, a koszt budowy takiej szkoły będzie przekraczał sumę 5 mln. złotych. W tej sytuacji postanowiono budowę szkoły w Belnie wprowadzić do planu inwestycyjnego, a termin rozpoczęcia budowy szkoły wyznaczono na początek września 1972 roku.

Po dokonaniu wizji lokalnej zakupionej działki budowlanej okazało się, żę należy zakupić plac równy wymaganej inwestycji. Wybrano plac  p. Bębna Stanisława i p. Bębna Henryka-mieszkańców wsi Belno.

4 maja 1972 r. - historyczna chwila dla społeczeństwa Belna i Napękowa - na plac budowy zajeżdżają pierwsze samochody z maszynami i pojawia się pierwsza grupa robotników tj. mieszkańców Belna i Napękowa.

• Szkoła Podstawowa w Belnie
    Belno 25