Projekt pn. „Przedszkolna Ferajna Poznaje Świat!”

Nawigacja

  • Ważne!

    Od poniedziałku 9 listopada 2020r. uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Terminem obowiązywania zdalnego nauczania jest wstępnie 29 listopada. Nauczanie zdalne zostaje przedłużone w klasach 4-8. Otwarte pozostają natomiast przedszkola i zerówki.

    Wszelkie wyjaśnienia dotyczące organizacji zdalnego nauczania dla rodziców uczniów klas 1 - 3 znajdują się w dzienniku elektronicznym Librus.

  • Informacja dotycząca 2 listopada 2020r.

    Dyrektor Szkoły Podstawowe w Belnie informuje, że na podstawie § 5.1. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 ze zmianami), ustalone zostały dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w Szkole Podstawowej w Belnie oraz we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Bieliny.

    Informuję, 2 listopada 2020 (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

    Dyrektor szkoły
    Grzegorz Papis

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dla wszystkich nauczycieli najlepsze,
    najserdeczniejsze,
    najcieplejsze życzenia zdrowia,
    wyrozumiałości oraz cierpliwości.
    W podzięce za zachęcanie do myślenia
    tak dobrze i uczciwie, jak tylko to możliwe
    spełnienia najskrytszych marzeń życzy...

  • Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej w Belnie

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

    W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE

    Szkoły Podstawowej w Belnie

     

    I. PODSTAWA PRAWNA:

    1.  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.: Dz. U. z 2020 r. poz. 530, poz. 657, poz. 781, poz. 872, poz. 891, poz. 952 i poz. 1111),
    2. art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.: Dz. U. z 2020 r. poz. 322, poz. 374 i poz. 567.Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),
    3. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 2 lipca 2020r.

     

    W związku z pandemią  COVID-19  wprowadzone zostały szczególne środki  zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, który opublikował wytyczne przeciwepidemiczne

    1. WYTYCZNE DLA PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
    1. Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Belnie czynny jest w godzinach od 8.15 do 13.15
    2. Oddział przedszkolny  dzieci 6 letnich funkcjonuje od godz. 8.15 do godz. 13.30
    3. Dziecko przyprowadzane jest do Punktu Przedszkolnego wejściem bocznym, a do oddziału przedszkolnego (kl.0) wejściem głównym przez rodzica (prawnego opiekuna). Rodzic wchodzi na teren szkoły w maseczce ochronnej z zachowaniem odległości 1,5 m od kolejnego rodzica/dziecka. Rodzic musi wyrazić zgodę na pomiar temperatury i dezynfekcję.
    4.  Odbiór dziecka odbywa się w analogiczny sposób.
    5. Zaleca się, aby przyprowadzanie i odbiór dzieci odbywał się przez jedną ustaloną osobę. Osoby z zewnątrz wchodzą na teren szkoły po uzgodnieniu telefonicznym.
    6. Do Punktu Przedszkolnego i oddziału przedszkolnego 5 godzinnego zaleca się przyprowadzanie dzieci o godz. 8.10
    7. W przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem przed budynkiem  z zachowaniem zasad określonych przez MZ i GIS w odstępach co najmniej 1,5 m oraz w maseczce lub innej formie zakrywania ust i nosa.
    8. Do budynku  dzieci wchodzą i wychodzą pojedynczo w odpowiednim dystansie. Opiekunowie między sobą mają zachować dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m, a osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie powinny podchodzić do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych bliżej niż na 2 m.
    9. W przypadku stwierdzenia podczas przyjęcia dziecka przez nauczyciela  objawów chorobowych, nauczyciel nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.
    10. Jeżeli u dziecka w czasie pobytu w przedszkolu wystąpią  niepokojące objawy chorobowe dziecko zostanie   odizolowane do odrębnego pomieszczeniu  i niezwłocznie przekazane rodzicom lub opiekunom.
    11. Grupa przedszkolna  i odział przedszkolny liczy do 24 dzieci i przebywa w jednej wyznaczonej sali pod opieką tych samych opiekunów.
    12. Jedna grupa dzieci będzie  przebywać w wyznaczonej i stałej sali, która co najmniej raz na godzinę będzie wietrzona w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
    13.  W sali, w której przebywać będą dzieci, jest ograniczona liczba zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki), a wykorzystywane przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze będą dokładnie myte,  lub dezynfekowane.
    14. Dzieci  nie powinny przynosić ze sobą niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
    15. W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, dzieci będą korzystały z placu zabaw z zachowaniem procedur epidemicznych.
    16. W kontaktach  zachowany jest odpowiedni dystans społeczny, higiena oraz  dezynfekcja pomieszczeń i sprzętu.
    17. Do przedszkola  mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Również opiekunowie muszą być zdrowi.
    18. Gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.

     

    1. WYTYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS I-VIII
    1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
    2. Do budynku szkoły uczniowie klas I-III wchodzą wejściem głównym i kierują się do szatni szkolnej. Zaleca się przyprowadzenie dzieci o godz. 8.10. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 8.15.
    3. Uczniowie klas 4-8 wchodzą do budynku szkoły wejściem głównym. Zajęcia rozpoczynają o godz. 8.00
    4. Uczniowie starsi przychodzą do szkoły samodzielnie zachowując  dystans społeczny 1,5 m w miarę możliwości nie kontaktują się z innymi uczniami.
    5.  Na terenie szkoły  w obszarach wspólnych uczniowie używają maseczek ochronnych ( np. korytarze szatnie, stołówka, biblioteka)
    6. Maseczki nie są obowiązkowe wyłącznie w czasie lekcji
    7. Wszyscy  wchodzący do budynku szkoły  mają obowiązek korzystania z płynu do dezynfekcji rąk.
    8. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
    1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
    2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
    3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
    4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcję rąk).
    1. W miarę możliwości  ograniczamy  przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje  stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
    2.  Zapewniamy sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia., poprzez  kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
    3. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie  odizolowany do   odrębnego pomieszczeniu lub wyznaczonego miejsca, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomieni zostaną rodzice/opiekunowie  o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
    4. W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),  oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
    5. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą  czyszczone lub dezynfekowane.
    6. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w szafkach szkolnych. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
    7. Sale , części wspólne (korytarze) będą wietrzone  co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
    8. Nauczyciel w klasach I-III organizuje  przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
    9. Uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw. (pod opieka nauczyciela)
    10. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
    11. Podczas  korzystania z szatni, uczeń stosuje środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły.
    12. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniają konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach. Szczegółowe zasady korzystania z biblioteki określa regulamin biblioteki.
    13. W przypadku dziecka alergicznego wymagane jest dostarczenie przez rodzica/ opiekuna prawnego zaświadczenia lekarskiego lub oświadczenia rodzica.
    14. W szkole obowiązują procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w  wytycznych GIS oraz aktualne przepisy prawa.

     

    IV. OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH:

    1. Rodzice/opiekunowie prawni  są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa  w okresie pandemii covid-19 na terenie Szkoły Podstawowej w Belnie dostępnymi na stronie internetowej szkoły :sp.belno.pl oraz w e- dzienniku.
    1. Przestrzegają wytycznych dotyczących nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do placówki.
    2. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania
    3. W czasie pobytu w przedszkolu nie ma obowiązku noszenia przez dzieci maseczek. Jeśli rodzice/prawni opiekunowie decydują się na posiadanie przez dziecko maseczki są zobowiązani do przekazania nauczycielowi odpowiednich ich ilości zapakowanych w woreczku/pudełku opisanych imieniem i nazwiskiem dziecka.
    4. Uczulają swoje dzieci, aby zachowywały dystans społeczny, jeżeli to możliwe w przeciwnym razie zakładały maseczki ochronne.
    5. Zwracały uwagę, aby dzieci nie pożyczały sobie  żadnych przyborów i rzeczy
    6. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do noszenia maseczki ochronnej i zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 2 metry.
    7. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający dzieci będą mieć mierzoną temperaturę.
    8. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do respektowania obowiązujących zasad w okresie pandemii.
    9.  Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od dyrektora lub wychowawcy, w celu zapewnienia szybkiej komunikacji w sprawach dotyczących dziecka.
    10. W przypadku nieobecności dziecka rodzic zobowiązany jest poinformować o tym fakcie nauczyciela sprawującego opiekę i podać powód nieobecności.
    11. Dokonują stosownych opłat za wyżywienie i godziny płatne w wyznaczonych terminach.
    12. Terminowo dostarczają niezbędną dokumentację.

     

      1. OBOWIĄZKI DYREKTORA

     

    1. Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;

    1. Dba o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci, nie było przedmiotów i sprzętu, których nie da się skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować,
    2.  Zapewnia taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
    3. Dba o to, aby unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, ustala bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
    4. Dba, aby wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności byli zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, osłonę na usta i nos lub inne.
    5. Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w placówce;
    6. Kontaktuje się z rodzicem/opiekunem prawnym – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u dziecka;
    7. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;
    8. Współpracuje ze służbami sanitarnymi;
    9. Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
    10. Informuje rodziców o obowiązujących w szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą poczty elektronicznej/ strony internetowej szkoły;
    11.  Ogranicza przebywanie osób trzecich w szkole do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe);
    12.  Nadzoruje, aby codziennie sporządzana była lista osób przebywających na terenie szkoły.

     

      1. OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI:

     

    1. Nauczyciele pracują wg. ustalonego  przez  dyrektora planu zajęć realizując zajęcia dydaktyczno– wychowawcze w przedszkolu / szkole w trybie stacjonarnym
    2. W przypadku decyzji o zdalnym nauczaniu realizują zajęcia wg planu zajęć zdalnie
    3. Informują na bieżąco dyrektora o braku możliwości zdalnego nauczania wychowanków
    4. Współpracują z rodzicami dzieci/uczniów w zakresie postępów w nauce, a także w zakresie kondycji zdrowotnej  ich dzieci
    5. Sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć,   wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, prowadzą gimnastykę przy otwartych oknach; 
    6. Dbają o to, by dzieci w ramach grupy/ klasy unikały bliskich kontaktów; 
    7. Wyjaśniają dzieciom zasady obowiązujące w szkole/ przedszkolu ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. Pilnują by dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
    8. Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce w sali .
    9. Powiadamiają dyrektora o objawach chorobowych dzieci/uczniów
    10. Umożliwiają pracownikom obsługi dezynfekcję pomieszczeń i mebli
    11. Zachowują między sobą oraz w kontaktach z rodzicami i innymi pracownikami szkoły  odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m.
    12. Dbają o higienę rąk – często myją mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotykają okolic twarzy, ust, nosa i oczu.
    13. Nauczyciele w czasie lekcji pracują w przyłbicy lub maseczce ochronnej

     

    VII. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW OBSŁUGI:

                        PRACOWNIK OBSŁUGI

    1.Wykonując prace porządkowe, pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.

    2.Uzupełnia na bieżąco środki higieniczne, płyn do dezynfekcji

    3.Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.

    4.Pracownicy obsługi myją i/lub dezynfekują: 

    1. Ciągi komunikacyjne – myją oraz dezynfekują odpowiednim płynem. 
    2. Poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, leżaki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują; 
    3. Plac zabaw
    4. Toalety dla personelu i dzieci – myją i dezynfekują 
    5. Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów; 
    6. Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.; 
    7. Pracują w rękawiczkach. Stosują ściśle zasady ich nakładania i zdejmowania oraz utylizowania.
    8.  Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprzątają z użyciem środków dezynfekujących
    9. Wykonują inne stałe prace określone w zakresie czynności na stanowisku pracy

     

    VIII. ŻYWIENIE

    1. Szkoła zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania w Punkcie Przedszkolnym, oddziale przedszkolnym i  szkole podstawowej.

    2.Uczniowie korzystają z posiłków wg opracowanego harmonogramu

    3.  W stołówce  dania i produkty podawane są przez   okienko

    4.W miarę możliwości przy stoliku spożywają posiłki uczniowie z tej samej klasy

    IX .POMOC KUCHENNA

     

    1. Dezynfekuje ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie wydawane są posiłki; Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
    2. Utrzymuje wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy ,sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
    3. Po zakończonej pracy odpowiada za gruntowną dezynfekcję powierzchni, sprzętów i pomieszczenia zaplecza kuchennego oraz zmywalni.
    4.   Przestrzega harmonogramu wydawania posiłków

     

    1. Myje ręce:

    a) przed rozpoczęciem pracy,

     b) przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, c) po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,

    d) po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,

     e) po skorzystaniu z toalety,

    f) po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,

    g) po jedzeniu i piciu;

     h) Myje ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych; 14

    i) Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakłada rękawiczki oraz maseczki ochronne;

     j) Wyrzuca rękawiczki i wyrzuca wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamyka go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;

     k) Po zakończonej pracy, dezynfekuje blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora;

    l) Myje naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze minimum 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, przy użyciu których były spożywane posiłki.

     m) Dzieci posiłki spożywają przy stolikach w stołówce szkolnej

     n) Po zakończonym posiłku dezynfekuje powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.

     

    X. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19

    1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe.
    2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie. 
    3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą. 
    4. Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie telefonicznie: z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka, Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym i informuje o objawach. 
    5. W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się w przedszkolu/ szkole rodzica/opiekuna dziecka   podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną. 
    6. Wskazany przez dyrektora pracownik (nauczyciel, samodzielny referent, ) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji. 
    7. Nauczyciel, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek). 
    8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną/przyłbicę i rękawiczki. 
    9. Rodzice izolowanego dziecka odbierają je  przy  drzwiach wejściowych do budynku. 
    10. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia. 
    11. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń w dolnym holu) i wprowadza do stosowania na terenie Placówki instrukcje i polecenia przez nią wydawane. 
    12. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, uchwyty włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną. 
    13. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe. 
    14. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. 
    15. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19. 
    16. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia. 
    17. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania. 

     

    XI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

    1. Wszyscy pracownicy szkoły oraz rodzice/opiekunowie dzieci zobowiązani się do  ścisłego stosowania i przestrzegania niniejszej Procedury Bezpieczeństwa. 
    2. Na tablicy ogłoszeń w holu znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki. 
    3. Procedury bezpieczeństwa obowiązują w  od dnia 1 września  2020r. do czasu ich odwołania. 
    4. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

     

      

     

  • Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

    Inauguracja roku szkolnego 2020/2021  - 1 września 2020r.

    W związku z zaistniałą sytuacją w jakiej się znajdujemy, inauguracja roku szkolnego 2020/2021 będzie odbywać się etapami:

    -  godz. 900 uczniowie przedszkola i zerówki, na początku krótkie spotkanie na holu z dyrektorem szkoły, następnie spotkanie z wywchowawcami w klasach;

    - godz. 930 uczniowie klas I, III, również na początku krótkie spotkanie z dyrektorem szkoły na holu szkoły, następnie z wychowawcami w klasach;

    - godz. 1000 uczniowie klas IV, V, na początku również krótkie spotkanie z dyrektorem szkoły na holu szkoły, następnie z wychowawcami w klasach;

    - godz. 1030 uczniowie klas VI, VII i VIII, na początku również krótkie spotkanie z dyrektorem szkoły na holu szkoły, następnie z wychowawcami w klasach.

    Do szkoły mogą wejść tylko rodzice uczniów przedszkola i zerówki, z zachowaniem wszystkich procedur ostrożności. Wszyscy rodzice będą mieć mierzoną tempereturę.

    Rodzice uczniów pozostałych klas, czekają na zewnątrz szkoły.


  • Bezpieczny powrót do szkoły

    12 sierpnia br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej i Izabela Kucharska Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

    Co do zasady, od pierwszego września uczniowie rozpoczną edukację w szkołach stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. Natomiast na obszarach, w których zostały wyodrębnione strefy z uwagi na większe ryzyko zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przygotowano dodatkowe zalecenia, które dyrektor placówki może zastosować uwzględniając specyfikę swojej szkoły – powiedział Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej.

    Procedury w sytuacji podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2

    Podczas konferencji zostały zaprezentowane również procedury postepowania w sytuacji zagrożenia zakażenia oraz schemat postępowania. W przypadku zaobserwowania infekcji górnych dróg oddechowych u ucznia na terenie szkoły lub placówki, dyrektor lub wskazany pracownik powinien odizolować ucznia w wyznaczonym wcześniej do tego pomieszczeniu, a następnie poinformować o tym fakcie rodziców, którzy muszą odebrać dziecko ze szkoły. Jeśli będzie taka potrzeba, rodzic z dzieckiem powinni udać się do lekarza.

    Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.

    Materiały informacyjne

    Dziś również udostępniliśmy na stronie internetowej MEN najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek od 1 września 2020 r. To obszerny zbiór kilkudziesięciu pytań, które mogą być pomocne dla rodziców, dzieci i nauczycieli.

    Przygotowaliśmy również plakaty informacyjne – wskazówki dla uczniów i rodziców, które pokazują podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w szkole, w drodze do niej czy podczas spędzania wolnego czasu.

     

    Źródło:https://kuratorium.kielce.pl/45065/jak-organizowac-ksztalcenie-w-czasie-epidemii-zalecenia-dla-dyrektorow-szkol/

  • Pożegnanie ósmej klasy.

    „Tyle pięknych dni minęło

    Tyle dni jeszcze jest przed nami

    I choć trzeba nam iść dalej

    My za siebie wciąż się oglądamy

    Spod Waszych czułych skrzydeł

    Odejść dziś przyszło nam

    Tych dni przeżytych razem

    Tak bardzo jest nam żal…”

     

    Absolwenci

     

    26 czerwca 2020 r. mury naszej szkoły opuścili uczniowie klasy ósmej po szczególnym pożegnaniu w nowych warunkach sanitarnych.

    Nadszedł czas wspomnień i należy podkreślić, że będziemy pamiętać o osiągnięciach uczniów, o tym, że godnie reprezentowali naszą szkołę, odnosząc znaczące sukcesy i przynosząc dumę naszej placówce.

    W tym roku szkolnym ósmoklasiści bardzo aktywnie wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

    Największy sukces osiągnął Bartłomiej Skrzyniarz, uzyskując tytuł Finalisty IV Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół województwa świętokrzyskiego. Dzięki wiedzy i solidnej pracy w finale otrzymał bardzo dobrą punktację, co zagwarantowało wysoką lokatę na liście finalistów. Bartek reprezentował też szkołę w Wojewódzkim Konkursie z Fizyki, kwalifikując się do II etapu z najwyższą punktacją wśród uczestników konkursu gminy Bieliny.

     II etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych wywalczyli też inni uczniowie z klasy VIII:

    Wiktoria Durlej – Wojewódzki Konkurs z Chemii (najlepszy wynik w gminie),

    Wojewódzki Konkurs z Fizyki

    oraz Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego.

    Wiktoria zajęła też  III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poezji z Języka Niemieckiego dla uczniów klas VII oraz klas VIII w roku szkolnym 2018/2019.

    Julia Trzcińska –Wojewódzki Konkurs z Języka Niemieckiego (najlepszy wynik w gminie)

    oraz Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego.

    Julia Klimek – Wojewódzki Konkurs z Fizyki.

    Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na drodze dalszej edukacji.

    Należy stwierdzić,  że wszyscy uczniowie klasy VIII angażowali się w życiu szkoły, brali udział w wielu akcjach
    i inicjatywach gminnych, konkursach na różnym szczeblu z wieloma osiągnięciami i w gminnych zawodach sportowych z bardzo dobrymi wynikami. Wykazywali się kreatywnością w samorządzie oraz podejmowali wszelkie zadania na rzecz społeczności szkolnej. Chętnie wspierali działania charytatywne, pracowali w Wolontariacie, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Ponadto wykazywali się talentami artystycznymi w konkursach gminnych oraz na szkolnych występach.

    Dużą aktywnością odznaczała się Urszula Korycińska, ukazując swoje artystyczne pasje w szkolnych dekoracjach i konkursach plastycznych. Z kolei Julia Trzcińska prezentowała wspaniałe umiejętności wokalne oraz taneczne na akademiach, występach i gminnych konkursach.

    Absolwentom życzymy udanego startu do nowych szkół, wielu sukcesów i realizacji życiowych planów.

     

     

    Wychowawca Dorota Skrzyniarz

  • Informacja dla uczniów Szkoły Podstawowej w Belnie dotycząca zakończenia roku szkolnego 2019/20

    W związku z zaistniałą sytuacją w jakiej się znajdujemy, tegoroczne zakończenie roku szkolnego będzie zorganizowane w oparciu o wytyczne MEN, oraz z troską o zdrowie naszych uczniów.
    W związku z powyższym, zakończenie roku szkolnego przewidziane jest dla klas II - VIII SP w Belnie. Uczniowie oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego będą mogli wspólnie z rodzicami zakończyć rok szkolny poprzez dostępne media elektroniczne, łącząc się ze swoimi Paniami (do ustalenia).

    Zakończenie roku dla klas II - VIII, odbędzie się 26 czerwca 2020 r. od godz. 900.

    Od godz. 900 - do godz. 930  uczniowie klasy VIII
    od godz. 930 - do godz. 1000 uczniowie klasy VII
    od godz. 1000 - do godz. 1030 uczniowie klasy VI
    od godz. 1030 - do godz. 1100 uczniowie klasy V
    od godz. 1100 - do godz. 1130 uczniowie klasy IV
    od godz. 1130 - do godz. 1200 uczniowie klasy III
    od godz. 1200 - do godz. 1230 uczniowie klasy II

    Uczniowie poszczególnych klas wchodzą do budynku szkoły w maseczkach ochronnych, przy wejściu dezynfekują ręce, nic nie przynoszą ze sobą, wejściem na hol główny, na którym będzie rozdawanie świadectw, zachowują bezpieczną odległość.
    Rodzice, którzy przyjdą z dziećmi pozostają poza budynkiem szkoły. Serdecznie przepraszam za utrudnienia, ale sytuacja jest nadzwyczajna, więc środki też muszą być nadzwyczajne.

    Dyrektor szkoły
    Grzegorz Papis

  • Egzamin ósmoklasistów!

    Dziś zakończył się egzamin ósmoklasistów, który był przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

    1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut
    2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwał 100 minut
    3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, z których każdy trwa po 90 minut.
      Za wszystkich ósmoklasistów trzymamy kciuki:)
  • Dzień Dziecka:)

  • Ogłoszenie - Ważne

    Od 25 maja 2020 roku w Szkole Podstawowej w Belnie zostają uruchomione konsultacje dla uczniów klasy VIII. Zajęcia te są dobrowolne i mogą w nich wziąć udział tylko uczniowie, których rodzice wyrażą zgodę.

     Na stronie internetowej szkoły są zamieszczone „ Procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Belnie w związku z COVID-19”. Bardzo proszę o zapoznanie się z nimi: rodziców, uczniów i nauczycieli. Tak będzie funkcjonowała szkoła od 25.05.2020r.

  • III etap nowej sportowej rzeczywistości

    Od 18 maja rusza III etap nowej sportowej rzeczywistości, który zakłada, że z infrastruktury o charakterze otwartym od poniedziałku będzie mogło korzystać więcej osób niż dotychczas.

    Nadal obowiązywać będą także względy bezpieczeństwa takie jak: rygor zasłanianie twarzy, zachowania dystansu oraz dezynfekcji rąk oraz sprzętów sportowych. Nie będzie można korzystać z szatni na tych obiektach.

    Zostaną udostępnione (dla maksymalnie 14 osób + 2 trenerów korzystających na danym obiekcie): boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki). W przypadku kortów tenisowych, obowiązuje limit 4 osób na kort. W przypadku pełnowymiarowych boisk piłkarskich limit osób to 22 osoby oraz 4 trenerów.

    W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym nadal obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:

    • zachowanie dystansu społecznego,

    • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),

    • ograniczona liczba osób,

    • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),

    • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego,

    • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

    • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

    • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego.

    Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/sport/rusza-iii-etap-odmrazania-polskiego-sportu?fbclid=IwAR0QtV8e4lbadKf3FAAox6r8WLxfvQnQYMXiWNjfT9hIP96Z9ajsuwTqWE8

     

    Od poniedziałku 18 maja, w gminie Bieliny wciąż w ograniczonym zakresie, udostępnione będą obiekty sportowe, zgodnie z załączonymi regulaminami i harmonogramem:

  • Kolejny etap stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół

    Kolejny etap stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół

    Szanowni Rodzice,

    w efekcie uruchamiania kolejnych etapów stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół przewidziane zostało wznowienie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

    W dalszym ciągu istnieje możliwość wznowienia funkcjonowania w ww. zakresie przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego w naszej Gminie w razie wystąpienia takiej potrzeby. Powyższe możliwości dają nam rozporządzenia opublikowane w dniu 29 kwietnia br. w Dzienniku Ustaw RP dostępne na stronach: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/780http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/781.

    Celem zapewnienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych jest umożliwienie rodzicom pracującym (którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu) powrót do pracy.

    Proszę wszystkich rodziców zainteresowanych powierzeniem swoich pociech pod opiekę w ww. formach o zgłaszanie do wychowawców bądź dyrektorów nw.szkół do dnia 20 maja 2020 roku do godz. 12:00 pod numerami telefonów:

    SP Belno nr tel 41/30 25 370

    Wytyczne MEN dla organów prowadzących przedszkola, dyrektorów, nauczycieli i rodziców pozostają w dalszym ciągu do stosowania. Zaleca się m. in. aby pierwszeństwo w opiece miały dzieci niektórych rodziców, liczebność grup była ograniczona, a nauczyciele i rodzice stosowali się do zaostrzonych procedur bezpieczeństwa.

    Przed podjęciem decyzji o powierzeniu opieki nad dziećmi prosimy o zapoznanie się z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego dzieciom i pracownikom placówek zamieszczonymi poniżej.

    Sławomir Kopacz

    Wójt Gminy Bieliny

     

    Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna

    Organizacja zajęć w szkole podstawowej:

    • Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.
    • W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
    • W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
    • Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
    • Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)*.

    * Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.

    • Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
    • W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m(1 uczeń – 1 ławka szkolna).
    • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
    • W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów[1]. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
    • Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
    • Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
    • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
    • Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczonyz użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
    • Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
    • Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
    • Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grupdo placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
    • Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
    • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
    • Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks.
    • Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu,w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
    • Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
    • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
    • Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
    • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
    • Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
    • Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
    • Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
    • Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
    • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
    • Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
    • Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia.
    • Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
    • Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
    • Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

    Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

    • Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
    • Przed wejściem do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
    • Należy dopilnować, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
    • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie     ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
    • Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze        szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
    • Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
    • Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.
    • W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
    • Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

    Gastronomia

    • Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez uczniów pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.
    • Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
    • Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
    • Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.

    Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

    • Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
    • W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.
    • Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować* osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

    * Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać m. in. następujące założenia:

    1. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
    2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
    3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
    4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
    5. Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
    6. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek*.

    * Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

    • Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

    Wytyczne do pobrania

     

    Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego 

    • Od 6 maja br. otwieramy przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
    • Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.
    • W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
    • Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

    Organ prowadzący przedszkole, oddział‚ przedszkolny w szkole podstawowej lub inną formę wychowania przedszkolnego:

    • Pomoże dyrektorowi w zapewnieniu opieki nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych.
    • Zobliguje dyrektora do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie placówki.
    • Zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.
    • W miarę możliwości zapewni dodatkowe pomieszczenia dla dzieci, a także wyposażenie tych pomieszczeń.
    • W razie potrzeby zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
    • Wesprze dyrektora placówki w organizacji żywienia, w tym w wyborze bezpiecznych dostawców i zdrowych produktów żywieniowych, także w sytuacji wyboru dostawcy zewnętrznego (tzw. cateringu).
    • Ustali szybki sposób komunikacji z dyrektorem, np. do raportowania o liczbie dzieci lub w sytuacji podejrzenia zakażenia.
    • Zabezpieczy możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny.

    Dyrektorze:

    • Od 6 maja br. zorganizuj zajęcia dla dzieci. Grupy powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Jeśli jest to możliwe, liczebność grup powinna być mniejsza niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli.
    • W miarę możliwości ogranicz przebywanie w placówce osób z zewnątrz. Zadbaj o zachowanie dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z takimi osobami, w tym z dostawcami posiłków.
    • Przy wejściu do przedszkola/szkoły bezwzględnie umieść płyn do dezynfekcji rąki zobliguj wszystkich dorosłych do korzystania z niego.
    • O ile jest taka potrzeba, zaopatrz pracowników w środki ochrony osobistej,w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
    • W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – wywieś plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
    • Wyłącz źródełko lub fontannę wody pitnej. Jeśli w placówce znajdują się inne dystrybutory wody, dzieci powinny z nich korzystać pod nadzorem nauczyciela. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały określone na stronie internetowej GIS.
    • Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów zabaw i boisk.
    • Jeżeli nie możesz zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na szkolnym placu zabaw lub boisku, musisz go oznaczyć taśmą i odpowiednio zabezpieczyć przed używaniem.
    • Zapewnij sprzęt i środki oraz monitoruj prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniachdo spożywania posiłków.
    • Przygotuj procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia i skutecznie poinstruuj pracowników, jak należy je stosować. Pamiętaj, że każde wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, muszą być przedstawionei wyjaśnione odbiorcom.
    • Przeprowadź spotkania z pracownikami i zwróć uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych. Do placówki nie powinni przychodzić nauczyciele i inni pracownicy, którzy są chorzy.
    • W miarę możliwości nie angażuj w zajęcia opiekuńcze nauczycieli i innych pracowników powyżej 60. roku życia.
    • W miarę możliwości unikaj rotacji nauczycieli podczas sprawowania opiekinad dziećmi.
    • Wyznacz i przygotuj pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobisteji płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
    • Umieść w łatwo dostępnym miejscu numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
    • Przygotuj ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami.
    • Jeżeli organizujesz stołówkę, to obok warunków wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadź zasady szczególnej ostrożności, np. korzystanie z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
    • Zorganizuj bezpieczne spożywanie posiłków, w tym np. spożywanie posiłków w małych grupach, czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentuw temperaturze min. 60 O C lub je wyparzać.
    • Wymagaj od dostawców cateringu jednorazowych pojemników i sztućców.

    Nauczycielu:

    • Wyjaśnij dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.
    • Nie organizuj wyjść poza teren placówki, np. spaceru do parku.
    • Usuń z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować,np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystujesz przybory sportowe,np. piłki, skakanki, obręcze, powinieneś je systematycznie dezynfekować.
    • Wietrz salę, w której organizujesz zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadź gimnastykę śródlekcyjną przy otwartych oknach.
    • Zwracaj uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Zorganizuj pokaz właściwego mycia rąk i ich dezynfekcji. Przypominaj i dawaj przykład.
    • Unikaj organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.

    Rodzicu:

    • Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, przekaż dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.
    • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosai ust podczas drogi do i z placówki.
    • Przyprowadź do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
    • Nie posyłaj dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktośna kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domuoraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
    • Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotówczy zabawek.
    • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny.Podkreśl, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodąz mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
    • Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichaniaczy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy sięprzez obserwację dobrego przykładu.

     Wytyczne GIS i MZ do pobrania

     

    UWAGA!!!

    Zgodnie z komunikatem z dnia 13 maja 2020 dotyczącym III etapu znoszenia obostrzeń od 18 maja br. będzie można prowadzić zajęcia:

    - praktyczne w szkołach policealnych,

    - rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

    W poniedziałek (18 maja) otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

    Od 25 maja zostanie umożliwione prowadzenie:

    - zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

    - konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

    Ważne! Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 zostaje przedłużony.

    Od 1 czerwca – będą mogły odbywać się konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

    Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

  • Od 4 maja 2020r. udostępnione obiekty sportowe.

    Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym m.in.: z boisk szkolnych i wielofunkcyjnych, w tym orlików, kortów tenisowych.

    Obowiązywać będą także względy bezpieczeństwa takie jak: rygor zasłanianie twarzy, zachowania dystansu oraz dezynfekcji rąk oraz sprzętów sportowych. Nie będzie można korzystać z szatni na tych obiektach.

    Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki).

    Regulamin 
    korzystania z  boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Belnie  
    na czas pandemii COVID-19
    (obowiązuje od 4 maja 2020 r. do odwołania)

  • Bezpłatne zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci!!!

    Codziennie, od poniedziałku do piątku prowadzimy bezpłatne zajęcia ruchowo – muzyczne dla dzieci w wieku do 6 r.ż. oraz w wieku 7 – 10 lat. Prosimy o przekazanie tej wiadomości Państwa rodzicom. Obecnie ogląda nas około 4 tyś dzieci. A chciałybyśmy, aby z zajęć skorzystało jeszcze więcej dzieci.

     * Codziennie o godz. 10.30 odbywają się warsztaty Baby Dance. Baby Dance to zabawa muzyką, piosenką i tańcem dla dzieci do 6 r.ż.
    * Codziennie o godz. 11.30 odbywają się warsztaty Dzieciak sam w domu. Dzieciak sam w domu to warsztaty ruchowo – muzyczne, w których tanecznie zwiedzamy świat, uczymy się nowych rzeczy i wprawiam w ruch
    ciała dzieci w wieku 7 – 10 lat.

    Prowadzi JOANNA BĄK – Instruktor tańca, edukator muzyką i ruchem.
    Serce Akademii. Współprowadzi BEATA KACZOR – trener mentalny, mózg
    Akademii.

    Zajęcia pięknie UZUPEŁNIAJĄ WARSZTATY RUCHOWO – MUZYCZNE dla
    dzieci przedszkolnych. Jak również stanowią uzupełnienie zajęć
    muzycznych, lekcji w-f czy zajęć świetlicowych.

    Od kwietnia palujemy zwiększyć ilość i rodzaj zajęć

    PODAJEMY LINKA DO ZAPISÓW:

    https://sklep.majkijezowskiej.com/majkatv/ [1]

    I PROSIMY O PRZEKAZANIE TEGO MAILA RODZICOM.

    Z poważaniem

    Majka Jeżowska z zespołem

  • Szanowni Państwo Dyrektorzy, czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określiliśmy zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

    Szanowni Państwo Dyrektorzy,

    czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy.

    Zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określiliśmy zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

    Przekazuję Państwu w załączeniu rozporządzenia, które dziś, 20 marca br. zostały przeze mnie podpisane:

    • zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
    • w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

    Zgodnie z zapisami rozporządzeń od 25 marca 2020 r. nauka będzie obowiązkowo odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

    W związku z tym od poniedziałku, tj. 23 marca 2020 r. w „Strefie Pracownika” będą dostępne loginy oraz hasła do Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (epodreczniki.pl) dla nauczycieli i uczniów. Proszę o przekazanie powyższych uprawnień nauczycielom, a nauczycieli o przekazanie ich uczniom.

    Apeluję do Państwa i proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych dzieci. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie.

    Proszę również o zapoznanie się z załączonymi materiałami: komunikatem ministerstwa edukacji na temat kształcenia na odległość oraz informacją „Praktyczne porady jak organizować kształcenie na odległość”.

    Dziękuję za Państwa dotychczasowe wysiłki i zaangażowanie.  

    Łączę wyrazy szacunku,

    Dariusz PiontkowskiMinister Edukacji Narodowej

     

    Załączniki:  

    2020.03.20_Kształcenie na odległość_nowe regulacje prawne MEN.DOCX

    Rozporządzenie MEN nowelizacja-COViD-19 (art 30b.)pdf

    Uzasadnienie do rozporządzenia zmieniającego 30b.pdf

    Kształcenie na odległość poradnik.docx

    Rozporządzenie MEN COViD-19 art. 30c.pdf

    Uzasadnienie do rozporządzenia art. 30c.pdf

  • 21 marca oprócz tego, że jest Pierwszym Dniem Wiosny jest również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa.

    21 marca oprócz tego, że jest Pierwszym Dniem Wiosny jest również Światowym  Dniem Osób  z Zespołem Downa.

    21 marca oprócz tego, że jest Pierwszym Dniem Wiosny jest również Światowym  Dniem Osób  z Zespołem Downa. W tym dniu osoby wspierające akcje zakładają dwie różne skarpetki na znak uznania dla ludzkiej unikalność. Dlaczego akurat skarpetki? Ponieważ  dodatkowy chromosom, który posiadają osoby z Zespołem Downa ma właśnie kształt skarpetki. W tym roku w akcję zaangażowały  się Przedszkolaki z wychowawczynią z naszego Punktu Przedszkolnego. W obecnej sytuacji zrobiły to w sposób  zdalny. Okazały w ten sposób  solidarność, wsparcie i przekonały się, że " Indywidualność  ludzka czyni ten świat.

  • Komunikat Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

    Szanowni Państwo Dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych województwa świętokrzyskiego

    W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty, zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, obecnie na okres od 12 do 25 marca br. zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

    Do Kuratorium Oświaty w Kielcach wpływają w ww. sprawach liczne pisma oraz zapytania telefoniczne. Skarżący wskazują, że uczniowie muszą obowiązkowo uczestniczyć w zajęciach on-line (nieobecności są wpisywane do dziennika), że zadania do pracy własnej, których często jest zbyt dużo, są oceniane przez nauczycieli, że nauczyciele realizują tematy, które nie były jeszcze omawiane w szkole, a mimo to uczniowie również i z nich mają zadawane prace domowe, które również mają podlegać ocenianiu. Zwrócono także uwagę, że nauczyciele wysyłają zadania do realizacji o różnych porach dnia, np. o 18.00, 20.00 zobowiązując uczniów do ich wykonania np. do kolejnego dnia, do określonej godziny. Takie postepowanie sprawiło, że uczniowie spędzają przy komputerze czas od rana do późnego wieczora. Rodzice podkreślają, że mając w domu jeden komputer, nie zawsze z nowym oprogramowaniem, oraz czasami dwoje, czy więcej dzieci nie są w stanie sprostać oczekiwaniom nauczycieli.

    W związku z powyższym wyjaśniam i apeluję o rozwagę.

    Rekomenduję, aby podczas pracy zdalnej z uczniami, nauczyciele przygotowywali i wykorzystywali materiały pogłębiające, utrwalające zdobytą przez uczniów wiedzę i umiejętności, wpływali na rozwijanie ich zainteresowań (zadania nie powinny angażować uczniów dłużej niż 3 do 5 godzin dziennie).

     

    – W najbliższych kilku dniach będziemy proponowali coś w rodzaju rozkładu zajęć, w którym postaramy się zasugerować nauczycielom, z jakich materiałów mogą korzystać. Będzie to pomoc, nie sztywne przepisy. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że nagle uczeń zostanie zasypany gigantyczną ilością poleceń od wszystkich nauczycieli. Dyrektor szkoły będzie człowiekiem koordynującym działania nauczycieli – tłumaczył Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

    W trakcie zawieszenia działalności dydaktycznej szkół:

    • szkoła nie prowadzi zajęć edukacyjnych (ani w budynkach szkół, ani za pomocą środków komunikacji elektronicznej),
    • szkoła nie prowadzi oceniania uczniów (ocenianiu podlegają tylko zrealizowane w szkole treści),
    • zadania przesyłane przez nauczycieli w ramach tzw. nauczania zdalnego nie mogą mieć charakteru obligatoryjnego, ich wykonanie bądź niewykonanie nie może być podstawą do wystawienia oceny, ani w trakcie zawieszenia działalności dydaktycznej, ani po jej ustaniu,
    • udział w „lekcjach” organizowanych w ramach nauczania zdalnego nie może mieć dla uczniów charakteru obligatoryjnego, w szczególności nieuczestniczenie w tych „lekcjach” nie może być podstawą do wpisywania nieobecności na zajęciach,
    • zadania i tematy realizowane w ramach nauczania zdalnego mogą dotyczyć tylko tych partii materiału, które zostały już omówione i powinny służyć utrwaleniu i powtórzeniu zdobytych już wiadomości,
    • nauczyciele nie mogą realizować nowych tematów, albo też zlecać uczniom samodzielnego opracowania takich tematów.

    Wszelkie bieżące informacje, rekomendacje i zalecenia dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w sytuacji kryzysowej, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 można znaleźć na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach.

    17 marca br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do dyrektorów informację w sprawie przygotowania szkół oraz placówek systemu oświaty do organizacji zajęć edukacyjnych i zajęć prowadzonych w ramach form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem metod, a także technik kształcenia na odległość. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

     

    Świętokrzyski Kurator Oświaty

    Kazimierz Mądzik

     

    Proszę o rozwagę i rozsądek w prowadzeniu zdalnego nauczania, starajmy się dostosować zarówno do możliwości technicznych naszych uczniów, jak również sugestii rodziców. Umieszczajmy materiały utrwalające wiadomości na poszczególnych lekcjach.

    Dyrektor

    Grzegorz Papis

     

  • WAŻNE!!! Informacja dotycząca zdalnego nauczania

    Wszyscy nauczyciele umieszczają zadania i materiały dla uczniów w dzienniku elektronicznym. Przesyłają materiały drogą elektroniczną, są dostępni według swoich planów lekcji, ale w obecnym czasie przez obciążone serwery pliki mogą docierać z opóźnieniem. Bardzo prosimy rodziców i uczniów o wyrozumiałość, robimy wszystko, aby uczniowie mieli dostęp do zamieszczonych zadań i materiałów.

  • Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura

    Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Kanał TVP ABC w godzinach 8:00-13:00 emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Programy te nie są przerywane reklamami. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. TVP ABC ma w swojej ofercie również takie programy jak: magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach „Zagadki zwierzogromadki”, program promujący czytanie książek „Zwierzaki czytaki” oraz serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”.

    Oferta programowa TVP Kultura od 16 do 20 marca 2020

    Poniedziałek, 16 marca

    • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pinokio reż. Comencini Luigi (1972), 120 min.;
    • Godz. 15:09 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.;
    • Godz. 15:10 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Chopina – cykl dokumentalny (2012), 50 min
    • Godz. 16:15 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Sandomierz (2019), 5 min.;
    • Godz. 16:25 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 1 „Porwanie”, reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 minut – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej.
    • Wtorek, 17 marca

    • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima, reż. Tomasz Szafrański (2015), 93 min.;
    • Godz. 14:30 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.
    • Godz. 14:35 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Czajkowskiego, cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
    • Godz. 15:45 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Tyniec, (2019), 5 min.;
    • Godz. 15:55 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 2 „Chartum), reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 minut. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej.
    • Środa, 18 marca

    • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Panna nikt reż. Andrzej Wajda (1996), 99 min.;
    • Godz. 14:35 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.;
    • Godz. 14:45 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Verdiego, cykl dokumentalny (2012), 50 min.
    • Godz. 15:50 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Szalowa, (2019), 5 min.;
    • Godz. 15:55 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. „Ucieczka” reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 min. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej
    • Czwartek, 19 marca

    • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Katarynka reż. Stanisław Jędryka (1967), 27 min. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej;
    • Godz. 13:25 Literatura na ekranie – Antek reż. Wojciech Fiwek (1971), 50 min.;
    • Godz. 14:15 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.;
    • Godz. 14:15 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Beethovena, cykl dokumentalny (2012), 50 mi
    • Godz. 15:35 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 4 „Smain”. reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 min. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej;
    • Godz. 16:30 Daleko na północy, film animowany, reż. Remi Chaye, (2016), 80 min.
    • Piątek, 20 marca

    • Godz. 15:05 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Offenbacha, cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
    • Godz. 16:15  Lektura na ekranie - Mały książę reż. Marc Ozborne (2015), 105 min. – lektura obowiązkowa w klasach VII–VII szkoły podstawowej; obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty.
    • Specjalne kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP Vod

      Dodatkowym działaniem podjętym przez Telewizję Polską jest udostępnienie w paśmie TVP Vod czterech specjalnych kolekcji zawierających materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów. 

    • Kolekcja dla dzieci  „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i  spektakle dla młodych widzów 
    • Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów 
    • Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji
    • Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur
    • Więcej informacji na stronie MEN

      Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Belnie
    Belno 25
    26-004 Bieliny
  • (+41) 302-53-70

Galeria zdjęć